2013

V roce 2013 se nám ve stáji dařilo. Zachránili jsme osm koní a podařilo se nám zrenovovat jízdárnu, kterou je nyní možné využívat v průběhu celého roku. Na stáj jsme položili novou střechu, aby nám na koníky nekapalo.

Za účasti všech majitelů koní jsme zorganizovali a nacvičili pestrý program, nazvaný „Den koní ve Stáji Karštejn – Cowley“. Tento den byl věnován všem, kteří pomohli při záchraně všenorských koní jak sponzorskými dary, tak péčí o ně. Akce se velmi vydařila a počasí nám přálo. Jak jsme si to užili, můžete vidět ve fotogalerii.

DSC_1147 (2)


Připouštění

V březnu paní Eva Lukešová připustila svoji klisnu Báru haflingerským hřebcem a 9.3.2014 čekáme hříbátko.

Dále je připuštěna klisna Dorka hřebce Cowleyem a též zjištěna březí. Předpokládaný termín porodu je 28.3.2014.


Dobrý konec jednoho smutného příběhu…

Na jaře roku 2013 proběhla v televizi reportáž o neutěšených podmínkách, ve kterých bylo nuceno žít několik desítek koní a krav. My a další lidé, kteří nejsou lhostejní, jsme se rozhodli zjistit skutečný stav.

To, co jsme ve Všenorech viděli, předčilo nejhorší očekávání. Podvyživená zvířata, která se potácela mezi mrtvými těly. Živá hříbata, která se nedokázala ani postavit na vlastní nohy. Koně začervení, zavšivení a bez přísunu krmení a vody. Rozhodli jsme se okamžitě jednat a předejít dlouhotrvajícímu procesu státního zabavování těchto ubohých zvířat a některé koně jsme od původního majitele vykoupili. Riskovali jsme, že některá zvířata nepřežijí ani přechod do stáje. Naštěstí se úkol zdařil a 5.4.2013 do naší stáje přišli první čtyři koníci – dvanáctiletá Myška, dvouletá Hádanka, roční Pavlíček a čtyřletá Angel. Po následujících pěti dnech přibyla čtyřletá Ria, roční Margaret a čtyřletá Rozárka. Za pět týdnů se k nám přistěhovala ještě státem zabavená dvanáctiletá Růženka.

Na první veterinární prohlídce měl kvůli dehydrovanosti koní veterinární lékař problém odebrat i krev. Koně byli tak slabí, že pouze leželi nebo jedli. Začala tedy nekončící práce – polodivoká zvířata ochočit, odčervit, učit zvedat nohy, vodit atd.

Za tři týdny jsme mohli pozorovat, že naše práce měla smysl a koníci začali vypadat lépe. Jejich stav i kondice se zlepšovaly. O pár měsíců později už z nich byli  krásní koně. Ria s Angel odjely do Severních Čech a šest z nich je stále u nás.

Chtěla bych poděkovat všem lidem ze stáje, kteří se do tohoto nesnadného úkolu pustili se mnou. Ze začátku totiž nebylo ani jisté, zda hlavně mladí koně přežijí…